lista Aktualności lista Aktualności

Wyjątkowy Hubertus

Kolejny już raz zabytkowy, drewniany kościół w Żołędowie wypełnił się wiernymi. To nie była jednak zwykła Msza Św.

3 listopada do malowniczej żołędowskiej świątyni przybyli tłumnie leśnicy, myśliwi, jeźdźcy, przedstawiciele władz samorządowych i okoliczni mieszkańcy. Uroczystą mszę uświetniały poczty sztandarowe, a z kościelnego chóru dobiegały dźwięki wydobywające się rogu myśliwskiego.

Mszę celebrował Ks. Jarosław Kubiak – proboszcz miejscowej parafii, a u jego boku, na honorowym miejscu znajdowały się relikwia Św. Huberta. Bo to właśnie z okazji święta swojego patrona zebrali się leśnicy, myśliwi i jeźdźcy.

Ten dzień był wyjątkowy nie tylko ze względu na Hubertusa. Po uroczystej Mszy Św. zebrani udali się do Parku im. Św. Huberta w Żołędowie. Dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Nadleśniczy Nadleśnictwa Żołędowo Krzysztof Sztajnborn, Nadleśniczy Nadleśnictwa Bydgoszcz Jacek Krzyżanowski, Wójt Gminy Osielsko Wojciech Sypniewski oraz Ks. Jarosław Kubiak posadzili wyjątkowe drzewo. Dąb Niepodległości, który został pobłogosławiony przez Papieża Franciszka w dniu 23 maja 2018 roku w Rzymie podczas pielgrzymki delegatów Lasów Państwowych w Polsce wraz z duszpasterzami.   

Tomasz Zamojski przypomniał nam niezwykle burzliwą i ofiarną drogę naszych rodaków do odzyskania niepodległości. Zwracał uwagę na ich trud w odbudowie naszej ojczyzny i podziękował za ich poświęcenie i oddanie, dzięki któremu możemy żyć wolnym kraju.

Niech ten Dąb Niepodległości będzie świadkiem jeszcze wielu kolejnych dekad wolnej i rozwijającej się Polski.